کولر گازی اینورتر چیست و مزایای آن

هر زمان که درباره خرید کولر گازی صحبت می‌شود، بی‌درنگ دغدغه مصرف برق زیاد و به دنبال آن هزینه‌ی هنگفت برق را به وجود می‌آورد. این دغدغه با پا به عرصه گذاشتن نسل کولر گازی اینورتر به بازار تا حد زیادی مرتفع گردیده است.

اما کولر گازی اینورتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

در قدم اول برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ بدهیم نیاز است که با مفاهیمی مانند اینورتر ، کمپرسور دور ثابت و کمپرسور ور متغیر آشنا شویم. در ادامه به توضیح عملکرد کولر گازی و کولر گازی اینورتر می‌پردازیم. در آخر هم با یک ویدیویی کولر گازی اینورتر و کولر گازی معمولی را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

منظور از اینورتر Inverter چیست؟

اینورتر وسیله ای برای تبدیل فرکانس است. این تکنولوژی در بسیاری از لوازم خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ولتاژ، جریان و فرکانس برق را کنترل می کند.

کمپرسور دور ثابت

فرض کنید که دمای ثبت شده‌ی شما 25 درجه سانتی گراد باشد. کمپرسور دور ثابت هم در حال رصد کردن دمای محیط است. کمپرسور، به محض ایجاد تغییر در دما و مغایرت آن با دمای 25 درجه، موتور کولر گازی را روشن می‌کن و با یک شوک بزرگ شروع به سرد کردن هوای محیط می‌کند. همچنین در زمان رسیدن به دمای مورد نظر، فرمان خاموش کردن موتور را صادر کرده و مجددا به پایش دمای محیط مشغول خواهند بود.

کمپرسور دور متغیر

در کمپرسورهای دور متغیر، با رسیدن دمای محیط به میزان مورد نظر؛ موتور کولر خاموش نشده و تنها دور فعالیت آن کاهش می‌یابد. بدین صورت با فاصله گرفتن از دمای دلخواه و نیاز به فعالیت مجدد موتور کولر گازی، نیازی به روشن شدن دوباره نیست و تنها دور موتور بالا می‌رود.

در نسل جدید کولر های گازی هومکس ( کولرگازی اینورتر ) سیستم عملکرد تنظیم دمای محیط بشرح زیر تغییر کرده است:
در نسل جدید کولرهای گازی به جای استفاده از کمپرسورهای دور ثابت که برای تنظیم دما فرمان ترموستات باید موتور کولرگازی اینورتر را خاموش و روشن کند، تا دمای محیط به تعادل برسد از سیستم کمپرسورهای دور متغیر استفاده گردیده است.

کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده در کولر گازی اینورتر نسل جدید این امکان را می‌دهد که با رسیدن دمای محیط به دمای مورد نیاز کاربر به جای خاموش نمودن کمپرسور یا موتور کولرگازی اینورتر، دور موتور را کاهش دهند تا از وارد شدن شوک الکتریکی ناگهانی به موتور دستگاه و کمپرسور در زمان استارت مجدد کمپرسور و در نتیجه مصرف برق بیشتر جلوگیری بعمل آید.

در واقع تنها تفاوت نسل قدیم کولرهای گازی با کولرگازی اینورتر آنها در نوع کمپرسور آنها می باشد که در نسل قدیم از کمپرسورهای دور ثابت استفاده شده است ولی در نسل جدید کولرهای گازی و اسپلیت از کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده است که همین تغییر سبب تفاوت در قیمت کولر های گازی و کولرگازی اینورتر در نسل جدید شده است.

ساختمان اصلی کولر گازی اینورتر

  • کمپرسور کولر گازی اینورتر:

قلب یک سیستم کولرگازی اینورتر می‌باشد که وظیفه متراکم کردن ماده مبرد و ایجاد اختلاف فشار برای گردش ماده سرمازا را دارد. کمپرسور بخار مبرد کم فشار با دمای کم را از طریق لوله مکش جذب کرده و پس از متراکم نمودن آن از طریق لوله رفت با فشار و دمای بالا به سمت کندانسور هدایت می‌کند.

  • کندانسور کولر گازی اینورتر:

بخار وارد شده از طرف کمپرسور در کندانسور تقطیر شده و به مایع تبدیل می‌گردد
اواپراتور: تبدیل مایع به بخار وظیفه اصلی این قسمت می‌باشد. به طوری که مایع مبرد در اواپراتور با گرفتن گرما از هوای محیط تبخیر می‌شود.

  • شیر انبساط یا لوله مویی کولر گازی اینورتر:

باعث کاهش فشار و افزایش سرعت مبرد قبل از ورود به اواپراتور می‌شود.

مقایسه کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی

عملکرد کولر گازی معمولی  به اینصورت است که با روشن  شدن کمپرسور گاز مبرد (عمدتاً R410a یا سایر مبردها) درسیکل به جریان می افتد. گاز مبرد با دما و فشار بالا وارد کندانسور شده و پس از خنک شدن با استفاده از جریان هوای اجباری (فن کندانسور) به تدریج تبدیل به مایع شده و پس از عبور از فیلتر درایر و شیر انبساط یا لوله موئین، با فشار و دمای پایین به سمت اواپراتور (یونیت داخلی) حرکت می کند.  در یونیت داخلی به واسطه تبادل حرارتی که روی سطح کویل اواپراتور و هوای اتاق مورد نظر اتفاق می افتد، هوای اتاق خنک شده و گاز مبرد مجددا به سمت کمپرسور (یونیت خارجی) مکیده می شود و عملیات سرمایش ادامه پیدا می کند.

با تداوم عملیات سرمایش به تدریج دمای فضای مورد نظر به نقطه تنظیم شده بر روی یونیت داخلی می رسد. زمانیکه دمای اتاق به حد تنظیم شده رسید، فرمان خاموش شدن به کمپرسور و بعد فن کندانسور ارسال می شود و گردش مبرد در سیکل متوقف می شود و زمانیکه دمای فضای مورد نظر تقریباً 3 درجه از حد تنظیم شده بالاتر رود، مجدداً روشن شدن کمپرسور و فن کندانسور صادر می شود.

عملرد کولر گازی اینورتر کاملاً مطابق با کولرهای معمولی می باشد با این تفاوت که کمپرسور این دستگاه ها به جای دور ثابت از نوع دور متغیر با موتور DC Inverter می باشند. همچنین شیر انبساط کولرگازی اینورتر عمدتاً از نوع الکترنیکی هستند. شرح کار سیکل به این صورت است که با روشن کردن کولرگازی اینورتر کمپرسور با دور کم شروع به کار می کند و بتدریج متناسب با برودت مورد نیاز به دور نامی خود می رسد. زمانیکه فضای مورد نظر به دمای تنظیم شده رسید، فرمان کاهش دور ( با کاهش فرکانس) به کمپرسور داده می شود. با کاهش دور کمپرسور، کار موتور و به طبع مصرف برق دستگاه کاهش می یابد. در این شرایط اگر مجددا دمای محیط بالا رود دور کمپرسور افزایش پیدا کرده و پروسه تولید برودت ادامه پیدا می کند. اگر چنانچه در زمان کاهش دور کمپرسور دمای فضای مورد نظر هم افزایش پیدا نکند، بتدریج کمپرسور خاموش می شود.

مزایای کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی معمولی

  • راه اندازی نرم کمپرسور با دور پایین که از شُک های الکتریکی و مکانیکی جلوگیری نموده و منجر به افزایش عمرمفید دستگاه می‌شود. (شُک الکتریکی منجر به افزایش آمپر راه اندازی و شُک مکانیکی باعث استهلاک قطعات کمپرسور می شود.)
  • جلوگیری از خاموش و روشن شدن های پی در پی کمپرسور.
  • کاهش 30 تا 60 درصدی مصرف برق در دوره کارکرد. ( این موضوع به شرایط مختلفی ازجمله؛ تناسب ظرفیت کولر با فضای مورد نظر، کارکرد دستگاه در ماه های پیک و یا غیر پیک ، کیفیت و اصالت محصول خریداری شده و … بستگی دارد.)
  • یکنواختی دمای فضای مورد نظر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *